YALITIM ÇÖZÜMLERİ HOŞ GELDİNİZ BİZLERİ SOSYAL MEDYA'DA TAKİP ETMEYİ UNUTMAYINIZ.

E-Posta Adresimiz [email protected]

Telefon Numaramız 0 532 776 40 68

İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

Ana Sayfa » BLOG » İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

İzolasyon Çeşitleri Nelerdir ?

Binaların ısı kaybına karşı korunmasına ya da aşırı ısınmasına engel olmak için yapılan çalışmalara inşaat sektöründe izolasyon adı verilmektedir. Günümüzde binaların inşaat halinde iken yapılan bu çalışmalar maalesef eski yapılarda bulunmamaktadır. Fakat zaman içinde özellikle çatı ve dış yalıtım yapılması mümkündür.  İnşaat aşamasında izolasyon yapılmasının birçok avantajı bulunmaktadır. Binaların ömrünü doğrudan etkileyen bir süreçtir. Ayrıca insanların yaşam kalitelerinin artmasını ve ekonomik kayıplarının önüne geçilmesi için mutlaka izolasyon sağlanması gerekiyor. İnşaat sektöründe sıkça duyulan bu yalıtım süreçlerinin farklı çeşitleri bulunuyor. İşte izolasyon çeşitleri arasında yer alanlar:

 • Isı yalıtımı
 • Çatı yalıtımı
 • Ses yalıtımı
 • Su yalıtımı
 • Yangın yalıtımı

İzolasyon Neden Önemli?

Ülkemizde inşaat sektörü son yirmi yılda oldukça gelişim gösteriyor. Özellikle eski tek katlı ya da müstakil binaların kentsel dönüşümlere sokularak çok katlı apartman dairelerine çevrilmesi ile birlikte inşaat sektörü hayli canlanmıştır.  İnşaat yapım aşamalarında en önemli durumlardan birisi de izolasyon süreçleridir.

İzolasyon yapmak binalarda ısı kaybının önüne geçer. Ayrıca binaların ömrünü doğru izolasyon yapılması uzattığı bilinmektedir. İnşaat aşamasında yapılması maliyetleri azaltacaktır. Ülkemizde geçen çetin kış şartlarında yüksek doğal gaz faturaları ödememek için binaların dış yalıtım ve çatı yalıtımları mutlaka yapılması gerekmektedir. İzolasyonun önemi kışın ısınma sorunu yaşanmadığında ya da diğer dairelerden rahatsız edici sesler gelmediğinde çok daha net anlaşılacaktır.

İzolasyon Nedir?

İnşaat sektöründe sürekli karşımıza çıkan izolasyon kelimesi Türkçe’ de birçok anlamı ifade etmektedir. Birçok kişi tarafından merak edilen izolasyon nedir sorusunun cevabını binaların ısı, ses, çatı ve yangına karşı yalıtım yapılması olarak tanımlayabiliriz.

İnşaat yapım aşamalarında mutlaka yapılması gereken birçok yalıtım çeşidi bulunmaktadır. Özellikle 4 mevsimi belirgin şekilde hisseden ülkemizde yalıtımın önemi fazlacadır. Binaların yapım aşamasında yalıtım yapılması insanları birçok sıkıntıdan kurtarmış olacaktır. Isınma giderlerini azaltmak için binaların hem içten hem de dıştan yalıtım yapılması gerekiyor. Bir diğer yalıtım şekli olan ses yalıtımı da insanların yaşam alanlarındaki konforunu artırmaya yarayan izolasyon yöntemidir. Bitişik nizam yapılan apartman dairelerinde daireler arasında ses yalıtımı yapılması insanların daire alımında ilk dikkat ettikleri kriter olarak biliniyor.

İzolasyon Yapılmayan Binalarda Yaşanabilecek Sorunlar

 

Binalarda olmazsa olmazlar arasında izolasyon bulunmaktadır. İzolasyon yapılmayan binalarda birçok sorunla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Günümüzde bina inşaat aşamalarında gerekli izolasyon yapılmayan binalara oturma izni verilmediği biliniyor fakat eski yapılı binalarda yalıtım maalesef eksik ya da hatalı yapılmış durumda. Yalıtım sağlanmayan binalarda yaşanabilecek sorunları maddelersek;

 • Isınma ve soğutma maliyetleri çok artar.
 • Duvarlarda terleme meydana gelir küflenme ve mantar oluşumları başlar. Bina boyası ve bina sıvasında dökülmeler başlar.
 • Ses yalıtımı olmayan binalarda hem dışarıdaki ses bina içine girer hem de bina içindeki ses dış ortamdan rahatlıkla duyulabilir hale gelir.
 • Yazın binaların aşırı ısınması sebebiyle klima kullanımı artar bu da yaz hastalıklarının oluşmasını sağlar.

 

 • SOSYAL MEDYA

 • KATEGORİLER

 • Son Eklenenler

 • Call Now ButtonHEMEN ARA