YALITIM ÇÖZÜMLERİ HOŞ GELDİNİZ BİZLERİ SOSYAL MEDYA'DA TAKİP ETMEYİ UNUTMAYINIZ.

E-Posta Adresimiz [email protected]

Telefon Numaramız 0 532 776 40 68

Isı İzolasyonunun Faydaları

Ana Sayfa » BLOG » Isı İzolasyonunun Faydaları

Isı İzolasyonunun Faydaları

Günümüzde yeni binaların neredeyse tamamında yapılması kanuni olarak zorunlu olan ve tercih edilen izolasyon çeşitlerinden birisi de ısı izolasyonudur. Isı izolasyonu binaların genel olarak neredeyse tüm alanlarında kullanılmasının yanı sıra yapılardaki tesisatların korunması adına tesisatlar üzerinde de rahatlıkla kullanılmaktadır.

Isı izolasyonunun kişilere sağladığı en önemli faydalardan birisi şüphesiz özellikle kış aylarında yakıt giderlerine sağladığı kazanımdır. Bununla birlikte yapı içinde çok daha rahat ve konforlu bir şekilde yaşam alanı sunuyor olması da ısı izolasyonunun en önemli avantajları arasında yer alıyor. Tüm bunlar neticesinde oldukça önemli olan ısı yalıtımları sayesinde binaların ömrünün ciddi oranda uzadığını da söylemek mümkündür.

Isı Yalıtımının İklime Olumlu Etkisi

 

Yaşadığımız dünya maalesef küresel ısınma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumda. Gün geçtikçe durum daha kötüye gitmekte. İnsanların yaşam kaliteleri bir yandan artar iken tüketici bir hal almış olmanın getirdiği olumsuz bir durum olan küresel ısınma ve iklim değişiklikleri dünyamızı tehdit etmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu bu olumsuz durumların ortaya çıkmasının başlıca sebeplerinden birisi binaların ısı yalıtımı yapılmamış olmasıdır. Binaların çatılarında, pencerelerinde, dış ve iç cephelerinde yeterli ısı izolasyonu yapılmamış olması fazla enerji kaynağı tüketilmesine yol açıyor. Fazla tüketilen kömür, doğalgaz gibi ürünler havaya karbondioksit gibi zehirli gazların salınmasını sağlıyor. Bu da küresel ısınmaya ve iklim değişiklikleri yaşamamıza sebebiyet veriyor.

Isı Yalıtımı Hakkında Sıkça Sorular

İnsanlar yalıtım konusunda son yıllarda oldukça bilinçli hale geldiler fakat halen bu konuda eksik bilgiye sahip olanlar bulunuyor. Çok merak edilen bazı soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

  1. Isı yalıtımı sadece kış ayları için mi yapılır?

Hayır, ısı yalıtımı dört mevsim ısı kaybı ya da aşırı ısınmaların önüne geçmek için yapılmaktadır.

  1. Yalıtımda kullanılan malzemenin önemi var mı?

Isı yalıtımı sırasında kullandığınız malzemenin kaliteli olması son derece önemlidir. Kalitesiz malzeme kullanmak pek bir fayda sağlamayacaktır.

  1. Boya yaptırmak yalıtım sağlar mı?

Hayır, tek başına boya yalıtım işin yeterli değildir.

  1. İçten yalıtım yapılabilir mi?

Evet, bina içinden de yalıtım yapabilirsiniz.

Isı Yalıtım Levhası Nedir? Ne İşe Yarar?

Kısaca EPS olarak bilinen ısı yalıtım levhası dış ve iç cephe mantolama işlemlerinde kullanılan yalıtım malzemesidir. Petrol ürünleri kullanılarak genleşme yöntemi ve çeşitli gazlar kullanılarak şişirilip köpük levha haline getirilen üretilmektedir.

Binaların ısı yalıtımı sırasında en yüksek performansı veren yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir. Fiyat olarak ekonomik olmaları, boyut olarak yeterli alanı kaplamaları, hafif malzeme olmaları, su ve havadan etkilenmemeleri nedeniyle bina izolasyon işlemlerinde ilk akla gelen malzemedir. Dünya üzerinde birçok ülkede yalıtım malzemesi olarak en çok tercih edilen üründür.  EPS malzemelerin içerinin yüzde 98 i havadan oluştuğu için tüm hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Isı İzolasyonun Önemi

 

Günümüzde birçok ülkede enerji kaynaklarının fazla tüketilmesi nedeniyle iklim değişiklikleri yaşanabileceği bilgisi insanlara sürekli anlatılmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sorunlarıyla baş edebilmek için öncelikle insanların yaşadıkları binaların tüm yalıtım işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu çatı, dış cephe ve temel ısı yalıtım işlemleri tamamlanan binalarda yüzde 70 oranında ısı kaybının önüne geçildiği tespit edilmiştir.

Binaların soğuk havalarda kısa sürede ısınması ve içerdeki ısının dışarı çıkmaması için ısı izolasyonu mutlaka yapılması gereklidir. Yaz aylarında ise binanın aşırı ısınmasını engellemek ve bina içinde konforlu yaşayabilmek için klima kullanımı artmasını önüne geçmek içinde ısı yalıtımı son derece önemlidir.

Isı İzolasyon Maliyeti Nedir?

Binaların hem soğuk havalara hem de sıcak havalara karşı dayanıklılık kazanması ve ısı kaybının önüne geçilebilmesi için özenle izolasyon işlemlerinin yapılması gereklidir. Öncelikle sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanı elde edebilmek adına izolasyon yapılması önemlidir. Şu unutulmamalıdır ki izolasyon yaptırmanın hiçbir zararı yoktur aksine birçok faydası vardır. Zaten yeni yapılarda izolasyon işlemleri yapılmadan inşaat aşamalarının devam edilmesine izin verilmiyor.

Isı izolasyon işleminin yeni binalarda inşaat aşamasında yapılabildiği gibi eski binalarda da sonradan dıştan mantolama yapılarak da yapılabildiği bilinmektedir. Birçok eski ev sahibi ısı izolasyon maliyeti araştırması içinde ve binalarını ısı kaybına karşı korumak için yalıtım süreçlerini hızlandırmaktadır.

  • SOSYAL MEDYA

  • KATEGORİLER

  • Son Eklenenler

  • Call Now ButtonHEMEN ARA